Eski Yunan ve Roma sanatına verilen genel ada antikite denir.  M.Ö. VI. yüzyıl ile M.Ö. III. yüzyıl arasında kalan Yunan ve Roma dönemi için kullanılan bir genel deyimdir. M.S. III. ve VI. yüzyıllar arasında kullanıldığında ise Antik Çağ anlamına gelir.
TDK sözlüğünde ise ”ilkçağ’‘ anlamıyla (antiquité) Fransızca’dan Türkçe’ye geçmiş bir sözcüktür.
ŞEN OLASIN ÜRGÜP DİYEREK
Ürgüp sokaklarında ‘şen olasın Ürgüp” Türküsünü söylerek geziniyordum birden farklı bir dükkan dikkatimi çekti, ANTİKİTE VELİ BABA yazıyordu, dükkanın vitrininde tarihi eşyalar vardı sıradan bir eskici zannettim ilk bakışta, fakat içeri gidip dükkanın sahibi olan VELİ amcayla sohbet ettiğimde buranın hiçte sıradan bir eskici dükkanı olmadığını anladım.
Veli Baba ve Ben
Dükkan içi sadece tarihi eşyalarla dolu, çevrede yaşayan insanlar buraya tarihi eşyaları getirip değeri karşılığında satıyorlarmış, tabiki Veli amca hepsini özenle seçerek alıyor ve muhafaza ediyor, kendisi 70 yaşında Ankara Ticari Bilimler mezunu ve bilgili dolu dolu bir insan. Nazik davranışından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.
Bizleri o kadar güzel ve muhabbetle karşıladı ki ayrılmak istemedim özellikle eski fotoğraf makinelerini görünce hepsini bir bir incelemek istedim ama hepsini incelemek için maalesef vaktimiz yoktu.
Veli Baba, çeşitli internet platformları üzerinden yurtdışınada satış yapıyor, ayrıca Ankara’da da şubeleri varmış. Ürgüp’e tekrar gittiğimde ilk uğrayacağım yerlerden bir tanesi.   Ürgüp’e yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.
Eski Fotoğraf MakinesiIMAG0089IMAG0090IMAG0088kart

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here