Nevşehir’e bağlı,Kapadokya’nın merkezi ,hem doğal, hem de tarihi güzellik ve değerleri ile Ürgüp ilçesinde bulunan diziye ismini veren “Asmalı Konak”gerek ülkemizin değişik illerinden, yurt dışından ve dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerin yoğun ilgi ve beğenisini çekmektedir.
Asmalı konak dizisi daha önce yine Ürgüp ilçesine bağlı Mustafa Paşa beldesinde bulunan eski bir Yunan evinde çekime başlanmış daha sonra değişik sebeplerle dizi, Ürgüp merkezin de bulunan konağa taşınmıştı

Reklamlar

2000’li yılların başında herkesin büyük ilgiyle izlediği. Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay, Selda Alkor gibi sanatçıların rol aldığı diziye adını vermiş tarihi bir konak.

Her ne kadar Asmalı Konak dizisinden sonra ismi pek anılmasa da, popülerliğini halen korumaktadır ve muzzam bir ziyaretçi trafiği vardır. Nevşehire yaklaşık 20 km uzaklıkta Ürgüp ilçesinde bulunan Asmalı Konak’ı günün her saatinde ziyaret etme şansınız var. Kapadokya gezisine çıkmaya karar verenlerin uğramadan geçmediği hatta mutlaka uğradığı mekanlar arasında. Konağın içine girdiğimde konağa adını veren asmayı aradı gözlerim ;). Biraz gezindikten sonra duvar diplerinde sanırım kendiliğinden yetişmiş birkaç asma gördüm yani öyle hatrı sayılır bir derecede konağa adını verecek kadar bir asma göremedim 🙂

Konağa giriş ücretli tabi, 2 TL 😉 Konağın etrafında bulunan küçük çadırlarda el yapımı süs eşyalarının satışının yapıldığı, mini pazar diyebileceğimiz satış yerleri var. Fiyatları ise çok ucuz mesela; 4 tane hediyelik kül tablasını 1 TL’ye alabiliyorsunuz.

Konağın içi muhteşem göz alıcı şekilde dekore edilmiş tarihin dokusu ciddi bir şekilde korunmuştur. Giriş kısmında sol tarafta mutfak, sağ tarafta ise salona benzer bir oturma odası mevcut. Arka tarafa açılan kapıdan geçtiğinizde geniş bir bahçe gibi bir hol karşılamakta bu hol’den sağa sola bölümler ayrılarak çeşitli şekilde odalar bulunmaktadır.

Bahsettiğim gibi muhteşem bir ziyaretçi trafiği var, sağda solda selfie çeken, fotoğraf çektiren ziyaretçileri çok sıklıkla görebilirsiniz.

Ürgüp’e gittiğinizde mutlaka uğramanızı tavsiye derim, anlatmak biraz zayıf kalıyor tabiki gidip görmek en güzeli 🙂

 

 

IMAG0098IMAG0100IMAG0103IMAG0104IMAG0105IMAG0110IMAG0111IMAG0112IMAG0115IMAG0119

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here