Daha önce Dünya’nın en dar sokağı ile ilgili kısa bir yazı yazmıştım.

Reklamlar

Bu yazımda ise o en dar sokaktan bir esnafla sohbet ettim, sizlerle o emekçi insanla aramızda geçen sohbetten kısa kısa bölümler paylaşacağım.

Kemal abi; Eskiciler Sokak yani diğer adıyla ayakkabı tamirciler arastasında 1980 yılından beri ayakkabı tamirciliği yapıyor. Bu işi baba mesleği olması nedeniyle çocukluk yıllarında öğrenmiş yani bu işin temelinde yetişmiş arastada en genç ve nadir ustalardan bir tanesi. Kemal abiyi yaklaşık on yıldır tanıyorum fakat bir türlü yaptığı mesleği üzerine konuşma fırsatı bulamamıştım. Çok zamandır aklımın bir köşesindeydi Kemal abi ile sohbet etmek ve bu sohbeti video kaydına alarak ölümsüzleştirmek.

Ve nihayetinde 2 hafta önce Kemal abinin yanına kameramı ve diğer ekipmanlarımı da alarak sadece sohbet etmek için uğradım ve başladık sohbete. Biz ayakkabı tamirciliği üzerine konuşurken kamerada aynı esna da kaydediyor.

ve anlatıyor.


*48 yaşımdayım.
*38 yıldır bu mesleğin içindeyim.
*Eskiden bu arasta dolup taşıyordu çok kalabalıktı.
*Makina sesleri hiç susmuyordu
*Şimdi rahmetli olan ustalarımız vardı, hatta el yapımı ayakkabı imal ediyorlar dı.
*Şimdi ise 2 veya 3 kişi kaldık, koca sokak bomboş.

diye devam ediyor. Gerçekten Kemal abinin hoş ve doyumsuz bir sohbeti var, anlatırken doğallığından hiç ödün vermiyor. Mesleğinde Ne yaşadı, ne oldu, ne bittiyse birebir olduğu gibi.

Sizde Çorum’a gelirseniz Dünyanın en dar sokağı yani ayakkabı tamircileri sokağına uğramayı, Kemal abiyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Not: Yanına uğramadan önce karşıda ki Merkez simit fırınından 2-3 tane Çorum simidi alın, o size çayı söyler. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here