Bük Üzümü ( Yaban Böğürtleni)

Reklamlar

Hemen hemen hepimiz bu meyveyi gerek yol kenarlarında, ormanlık alanlarda, bağda-bahçede görmüşüzdür. Bugün bende köye giderken gücümen yokuşunun başında gördüm ve hemen durdum. Şuanda tam olgunlaşma mevsimi olduğu için biraz topladım tabi toplarkende bayağı bir yedim 🙂 hepsinin tadı gayet güzeldi.

Bük üzümü yani diğer adıyla yaban böğürtleni sulak alanları ve nemli ortamları sever ve kendiliğinden yetişir, yerini bulduğunda arsızca üreyen bir yaban meyvesidir. Vitamin açısından oldukça zengin olan bu meyve orta karadeniz bölgesinde ağustos sonu ve eylül ayı başı gibi olgunlaşmaya başlar.

Tadı gayet güzel olan bu meyveyi çocukluğumda çok toplardım. Bük üzümü bir nevi çocukluğumu hatırlatmış oldu bugün.

Çok faydalı bir meyve olduğu için herkese tavsiye ederim. Toplaması meşakkatlidir toplarken dikkat edin, yapraklarının alt kısmı ve gövdesi dikenli bir meyvedir, parmaklarınızı ve ellerinizi yaralayabilirsiniz.

Gücümen Yokuşu: Çorum’un Dodurga ilçesi ile Oğuzlar ilçesi arasında kalan yaklaşık 5km uzunluğunda bol virajlı rampa bir yoldur. Bu mevkiide bu meyveden bolca bulunmaktadır, bu aylarda yolunuz düşerde durup tadına bakmanızı tavsiye ederimAraştırmalarıma göre faydaları şunlardır.


Yabani Böğürtlenin Yararları

*Yabani böğürtleni düzenli olarak tüketirseniz ihtiyarlık zamanlarında meydana gelen bellek kaybını önlüyor.
*Yabani böğürtlenin çiçeklerini kaynatıp elde edilen suyu ile ellerinize sürdüğünüzde, ellerinize iyi geldiğini göreceksiniz. Cilt güzelliğinde birebirdir.
*Yabani böğürtlen toplandıktan sonra sıkılırsa ve elde edilen suyunu içtiğinizde ishale iyi geldiğini göreceksiniz. *Elde ettiğiniz suyu taze olarak tüketin. Bekletirseniz veya saklarsanız böğürtlen suyunun, sirke haline gelmesine neden olursunuz.
*Böğürtlenin içerisinde güçlü antioksidanlar vardır. Buda vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ve hastalıklara karşı direnç gösterir.
*Her gün bir avuç yabani böğürtlen tüketirseniz, kanser türlerine karşı koruyucu tesir sağladığı görülmüştür.
*Kan şekerini dengede tuttuğu için şeker hastaları için önemli bir meyvedir.
*Tam olgunlaşmış yabani böğürtlen idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.
*Kabızlığa iyi geldiği görülür.
*Bol yabani böğürtlen tüketirseniz, bedeninizin güçlenmesine yardımcı olur ve tansiyonunuzu düşürmeye yarar.
*Böğürtlenden elde edilen şuruplar içilirse solunum ve göğüs hastalıklarına yaralı olduğu görülür.
*Böğürtlenden elde edilen reçeller sabah kahvaltılarına renk ve tat katar.
*Pastaların lezzetlenmesine yardımcı olur.
*Böğürtlenleri yaralara sürdüğünüzde çabuk iyileşme gösterir.
*Böğürtlen insan vücudunu tok tuttuğu için formda kalmanıza yardımcı olur. İyi bir kilo verme meyvesidir. *Kadınlarda meydana gelen beyaz akıntıların kesilmesine yardımcı olur.

Kaynak (http://www.bogurtlen.gen.tr/yabani-bogurtlen.html)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here