Başlık herkesin diline destan olan ”senin yaptığını çorumlu yapmaz” sözünü hatırlatıyor değil mi?
Hem bu sözü hatırlatır nitelikte, hemde bu söze cevaben ”Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz” diyerek, tarihte yaşanmış gerçek bir olayı günümüze taşıyan ve olayı tekrar hatırlatan bir video geldi whatsapp’tan. İzlediğimde gerçekten etkilendim ve sosyal emdya hesaplarımdan #herkesyapamaz etiketi ile paylaştım. Buradanda duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bir nebze olsun Çorumlularla ilgili oluşan ( senin yaptığını çorumlu yapmaz diyerek zaman zaman yapılan yersiz espri) ön yargıyı ortadan kaldırması ümidiyle.

Reklamlar

işte o video;

Bundan 154 yıl önce Kafkaslardan sürgün edilip Osmanlıya sığınan kafkas göçmenlerin bir kısmı Çorum vilayetine yerleşmiş, Çorum halkı gelen misafirlerine ev, hayvan, tohum gibi bir çok yardımlarda bulunmuşlar, bunu duyan dönemin padişahı Sultan Abdülaziz bu hazırlıklar ve hediyeler karşılığında yardımcı olmak amacıyla çorum halkına hazineden bir miktar para göndermiş. Çorum halkı ise ”kardeşlerimzie yardım etmenin karşılığı olmaz” diyerek gelen parayı hazineye geri göndermiştir. Padişah Sultan Adbülaziz ise bu onurlu davranış karşısında gazetede teşekkür ilanı yayımlatarak Çorum halkına teşekkür etmiştir.

Bu olayı kısa film olarak hazırlatan Çorum Valiliği ve Çorum Kültür Turizm Müdürlüğü, bu onurlu davranışı günümüze kısa film şeklinde tekrar taşımak ve hatırlatmak amacıyla böylesine güzel bir videoyu hazırlattıklarını bildirdiler.

Gerçekten onurlu ve gurur verici bir davranış, şahsım adına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Sağlıcakla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here