Ankara’nın bilinen mekanlarından olan Ankara Kalesi ve civarı’nın yenilenen yüzü gün geçtikçe ziyaretçi sayısını artırıyor. Tarihi dokusunun bozulmadan restore edilmesi dolayısıyla tarihi mekan ve tarih olmuş mesleklerinde yeniden canlanmasına neden olmuş. Kalenin alt kısmında, Aslanhane cami civarında bulunan mekanlar tarihi değer taşıyan eşyaların yoğun olarak bulunduğu dükkanlarla çevrili.

Reklamlar

İçlerinden bir tanesine geçen hafta tesadüfen yolum düştü, sıradan bir kafe zannederek çay içmek için girdiğim bir kafeden bahsedeceğim.

Entel Değil, Dantel Kafe

Bir bardak çay içmek ve gezerken dinlenmek maksadıyla uğradığım Dantel Kafe, sadece bir kafe değil. Tarihi değeri olan birbirinden güzel antika eşyaların satıldığı ayrı zamanda hem kafe hem antikacı ayrıca sahaf :). Kafenin işletmecisi Şükran Hanım antika hobisinden dolayı yedi (7) yıldır eski ve antika eşya topluyormuş,  hem hobisini sürdürebilmek hemde kendi işini yapmak istediği için  Kafe, Antikacı ve Sahaf üçlüsünden oluşan bir mekan açmayı istemiş ve  farklı yerlerden farklı eşyaları araştırıp en güzellerini seçerek satın alıyor, özellikle her hafta hiç kaçırmadığı Cebeci eskici pazarı uğrak yeri haline gelmiş.

Şükran Hanım  imag0021

Yedi yıldır evde biriktirdiği eski eşyalar hane halkı ile arasında ufak sorunlara neden olmaya başlacağını anlayınca eski eşyalarıyla birlikte buraya kaçtığını belirtiyor :).

Şükran Hanım kendini Kafe’nin hem işletmecisi, hem temizlikçisi, hem garsonu hemde aşçısı olarak tabir ediyor ve nitekim gittim, gördüm ki öyle 🙂 tabi işini severek yaptığı için zor gelmiyormuş.

Şükran Hanım özenle seçtiği antikaları Dantel Kafe’de müşterilerinin beğenilerine sunarak satışını gerçekleştiriyor. Dantel Kafe Ankara’da ilk defa rastladığım bir ortam üniversiteli gençlerin ve antika meraklılarının dikkatini çekiyor. Burada müşterilere sunulan yiyecek, içecek ürünlerinin tamamını Şükran hanım kendisi elde yapıyor, kesinlikle hazır ürün yok.

 

Neden Entel değil, Dantel Kafe; çünkü bu kafede emeğin bir nakış gibi, zahmetin ve yılların birikiminin bir dantel gibi işlendiğini gördüm. Yani cilalı kaldırımlar üzerinde yer alan entel kafelerden değil, emeğin işlendiği, samimiyetin ve güleryüzün merkezi Dantel Kafe.

imag0008imag0014

Dantel Kafe, Ankara Kalesi altında bulunan Aslanhane Sokak no:2 ‘de,

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here