Şehir hayatı popüler olmamışken, köylü amca-dayı tarlayı, öküzü, traktörü satıp şehire taşınmamışken, henüz kara lastik ayakkabı giyilirken, tarlalar ekilip biçilirken, daha saman ithal etmeden önce, annelerimiz ahırdaki ineğin sütünü sağdığı zamanlar ve hazır yeme kültürü köylüye daha ulaşmamışken, şimdiki neslin eski ahşap ev zannettiği veya ne olduğunu bilmediği eski ahşap ambarlar faal olarak kullanılırdı.

Reklamlar

Yazıya biraz dokunaklı başladım, fakat durum tıpatıp anlattığımın aynısı. Eski ambarlara ne oldu?????

Ambar hangi amaçla kullanılır?

Ambarlar köylünün ekip hasadını yaptığı genelde buğday, arpa, fiğ gibi mahsullerini sakladığı özellikle ahşabın tercih edildiği bir depodur diyebiliriz.

Köy halkı burada hem hayvanlarının kışlık yiyeceklerini, hemde kendi kuru yiyeceklerini depolar ve kış geldiğinde onları tüketmek için çıkarırlardı.

Ambarın yapı malzemesi;

Ambar yapımında ahşap özellikle tercih edilir ve çivi kullanılmadan her parça birbirine geçme tekniği kullanılır, ahşabın nefes alması ve rutubet yapmaması depolanan hububat için önemlidir.

Sahi eski ambarlar ne oldu?

Son 15 yılda ambar kültürü neredeyse bitmiştir, çünkü yazının giriş bölümünde bahsettiğim, tarlayı, öküzü, traktörü satan amca varya, traktörü-öküzü sattığı için tarlasını süremedi, tarlasını süremediği için ambarına buğday koyamadı ve dolayısıyla ambara gerek kalmadı.

Suç amcada mı?…. kesin amcada 🙂 🙂 neyse mevzu amca değil 🙂

Çocukluğumuzda ahşap ambarlar çok kullanılırdı, herkes hasattan sonra çuval çuval arpa, buğday getirir ambara koyardı, içerisi yazın çok sıcak olurdu ve çok ağır arpa, buğday karışımı bir koku olurdu. Hatta yufka ekmekler güz aylarında hazırlanır pişirilir kat kat üst üste istiflenerek ambarın ayrı bir bölümüne konulur, kış aylarında çıkarılır ıslatılıp sofraya gelirdi. O ekmek yaklaşık 6 ay tazeliğini korur hiç bir şey olmazdı.

Günümüzde bu ambarlar hiç kullanılmıyor çoğu atıl bir durumda kaderine terk ediliyor, büyük şehirlere yakın olan ambarlar nostaljik mekan yapmak için veya hobi bahçesi evi yapmak için sökülüp götürülüyor. Büyük şehirlerde iyi de para ediyor. Yani parayla bir kültür yok oluyor, köy kültürü yerini şehir kültürüne bırakıyor.

Şehirde yaşayan köylü amcalara, çocuklarına, torunlarına köyünüze kesin dönüş yapın diyemem belki ama, köyünüzün kültürüne, köy için kültür mirası sayılabilecek değerlere sahip çıkın diyorum. Kapitalizmin kültürünüzü para gücüyle yok etmesine izin vermeyin.

Herşey Gönlünüzce Olsun…..

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here