Karagöl jeositi; Ankara’ya yaklaşık 105 km uzaklıkta Güvem ve Belpınar köyü üzerinden gidiliyor. Ankara Kızılcahamam ve Çankırı Çerkeş yolu arasında kalan doğal güzellikleriyle büyüleyen heyelan sonucu oluşan bir göldür. Edinilen bilgilere göre 1600 rakımda bulunan gölün derinliği yaklaşık olarak 2m civarında ve suyu tatlıymış.

Reklamlar

Kampçıların, günübirlik ziyaret etmek isteyen piknikçilerin ve hatta bizim gibi fotoğrafçıların uğrak yeri haline gelmiştir.

Bizim gittiğimizde hafta içiydi ve göl kenarı çok sessiz, sakin ve dingindi, yani tam kafa dinlenecek havası vardı. Tepe noktalarda rüzgar biraz sert ve soğuk essede, yazın son demlerini yaşadığımız şu günlerde fena sayılmayacak kadar bir hava vardı.

Karagöl’deki güzellikleri fotoğraflamak amacıyla Ankara’dan hareket ettik. Tabi ilerleken yolda gördüğümüz güzellikleri fotoğraflamak amacıyla küçük molalar vererek devam ettik. Yani kısa adı BAFOT olan Başkent Fotoğrafçılar Topluluğu yöneticileri olarak bu gezimize küçük bir keşifte diyebiliriz.

Önceden hazırladığımız malzemelerimizi arabadan indirdikten sonra, iş ateş yakmaya gelmişti, rüzgarda biraz zorlansakta ateşi yakmayı başardık 🙂 ve ızgarada sucukla ateşi meselesini noktaladık.

 

IMAG0009

Yemeğimizi yedikten sonra göl kenarında turlamaya başladık, aslında buraya gelmemizdeki esas amaç kelebek türlerini fotoğraflamaktı, benim kelebek merakım olmasada, son zamanlarda kelebek fotoğrafı çekme hastalığına yakalanmış Fatih arkadaşımıza eşlik ettik. Tabi doğa harikası bu mekanı görünce birkaç kare aldım ayrıca 2 tanede Time Lapse yaptım. Time Lapse videolarımı youtube kanalımdan izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/channel/UCG4ZPnWXGaXS0Zz9BXXxHWQ

 

IMAG0014 IMAG0032

Bu arada biz yemeğimizi hazırlarken davetsiz bir misafirimiz çıkageldi, ikramda bulunmazsak olmazdı, biraz sucuk birazda ekmek ikram ettik kendilerine, göle varış yolunda bize biraz artistlik yapmıştı ama 🙂 biz yinede misafirperver davrandık.

IMAG0006IMAG0029IMAG0026

 

IMG_9980

Gölün çevresini turlarken hiç hoş olmayan bir kaç manzara ile karşılaştım, buraya piknik yapmak maksadıyla veya herhangi bir maksatla gelenler, çöplerini sağa sola atmışlar ve rüzgarda bu çöpleri gölün etrafına yaymış. Şu sözü severim ve benimsediğim bir sözdür. ” doğadan alacağınız tekşey fotoğraf, doğaya bırakacağınız tek şey ise ayak iziniz olsun” maalesef insanlarımız buraya birdaha ihtiyaç duymayacaklarmış gibi çöplerini öylece terkedip gitmişler. Umarım bu hoş olmayan manzara en kısa zamanda temizlenir ve birdaha çöp atılması engellenir.

 

Son olarak; ” Doğadan alacağınız tekşey fotoğraf, Doğaya bırakacağınız tek şey ise ayak iziniz olsun”

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here