Lâçin Kapılıkaya Kaya Mezarı – Çorum
Çorum Osmancık karayolu üzerinde Çorum’un yaklaşık 27 km kuzeyinde, Laçin ilçesi Kırkdilim mevkiinde oldukça sarp, kayalık derin vadilerin oluşturduğu engebeli arazi üzerinde, kuzeye doğru uzanan bir kaya kütlesinin kuzey-bati köşesinde yer almaktadır. Kapılıkaya bir Helenistik Dönem kaya mezarı olup M.Ö. 2.yüzyıla tarihlenmektedir. Mezar odasının kapısı üzerinde “İKEZİOS” yazısı ve aşı boyasıyla renklenen bir haç motifi göze çarpmaktadır. Mezar odası kare planlı olup girişin sağ ve solunda niş şeklinde oyulmuş ölü şekilleri vardır. Kaynak: Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi -Çorum Kültür Envanteri

Reklamlar

Kültür Portalı sitesinde tanım olarak bu şekilde geçiyor. Tabi ki bu tanımın dışında yer alan gerçekler var. Kapılıkaya’nın şuan ki hali!..

Köyümüz yolunun buradan geçmesi sebebiyle Kırkdilim Kapılıkaya’yı sürekli görürüm, her geçtiğimde sürekli izlerim. 2016 Aralık ayında mezarın bulunduğu yere yani kapılıkaya’nın tam önüne gittim, durumu berbat mı? berbat… içler acısı halde. Sprey boyalarla askerlik tertibini yazanlar, sevgilisinin adını yazanlar, sağını solunu anlamsız şekilde boyayanlar, inanın ilimizde bulunan bu yapıtın bu denli sahipsiz kalması, koruma altına alınmaması beni gerçekten üzüyor. Ayrıca umut avcıları var, milli gururumuz, ülkemizin kulaktan dolma bilgilere sahip engin düşünceli kendini arkeolog edasıyla tarihi eserin ortasına atan define avcıları. Yahu bu güzelim tarihi eseri define arıyoruz diye mahvetmişsiniz, her tarafı delik deşik, yüz yıllardır o eser günümüze kadar ayakta kalmış insan hiç olmazsa bu eseri yapanlara saygı duyar. Bugün ki teknoloji ile yapabilir misiniz böyle bir eser, adamlar zamanında hiç bir ek veya parça kullanmadan kayanın içine tek parça halinde mezar yapmış hatta siz defineciler yerden yaklaşık 4-5 metre yükseklikte bulunan mezar odasını bile yağma etmişsiniz.

Neyse Kaya mezarının duvarlarındaki pis yazılar olsa da orası benim ve benim gibi düşünen insanların gözünde yine güzel yine güzel. Fakat yetkili kişilerin Kapılıkaya ile ilgili bir planlarının olmasını istiyorum. En azından etrafını çevirerek koruma altına alsınlar, daha fazla tahribat olmasın. kapılıkaya ile ilgili videomu ve fotoğrafları aşağıdaki videoya tıklayarak izleyebilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here