Sosyal medyada dürüstlük furyası aldı başını gidiyor, önüne geçilemez bir durum söz konusu.
Herkes dürüst, herkes ciddi, herkes acı çeken, herkes gerçekte olduğundan daha kaliteli bir hayat sürüyor, herkes yüksek mevkilerde, herkes kahve içiyor, kitap okuyor.

Reklamlar

Peki bunların ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış hiç gözden geçirdiniz mi?

Yaşamadığınız bir hayatı yaşıyormuş gibi sosyal medyada çevrenize göstermek, paylaşmak hayatınıza maske takmakla eş değerdir. Peki herkes düzgün, sağlam karakterli insansa eğer bu kadar başı bozukluk, düzensizliğin kaynağı nedir. Önce bireyler kendini düzeltmeli ki toplum düzelsin. Malumunuz son zamanlarda toplum olarak çok bozulduk ama çoğu kimse farkında değil.

Paylaşımları incelediğimde; bayrağımızın önünde fotoğraf çektirerek kimi ölümüne vatansever oluyor, birilerini vatan haini ilan ediyor. Vatanseverlik bayrak önünde fotoğraf çektirip işine gelmeyeni vatan haini ilan etmekle olmaz, çok çalışarak ülkene ve topluma faydalı olarak vatansever olunur.

İki kelimeden oluşan söz bulup her seferinde dürüst olduğunu karşı tarafın gözüne gözüne sokmakta kimseyi dürüst yapmaz, eğer gerçekten dürüstseniz buna ihtiyacınız olmayacaktır.

Elinde kurusıkı tabanca ve tesbih ile poz verip paylaşmakta kimseyi delikanlı, ağır abi yapmaz. Delikanlı olmak ve ağır olmak karakteristik bir özelliktir, kendinizi kasmanıza gerek yok. Çevreniz sizin kim olduğunuzu ve hangi karakteri taşıdığınızı gayet iyi bilir, nitekim yemezler.

”Hayatın çilesini bir tek ben çekiyorum, o yüzden profilim hayatla ilgili sözlerle dolu ve yaşadığım sürece paylaşmaya devam edeceğim” Çilekeşgiller ve Acıgiller familyasının ürünü olan bu tipler hayatın en acı gerçeklerini yaşayan, herkesten çok kendileri bu hayatın yükünü taşıyan garibanizmin çile dolu takipçileridir. Yahu arkadaşım bu hayatın yükünü bir tek sen mi yüklendin, rahat ol, sal kendini niye bu kadar acı çektiğini, hayatın sana yamuk yaptığını birilerine ispatlamaya çalışıyorsun, profilini tepeden tırnağa bu acı dolu sözlerle doldurmak nedir. Bizim gözümüzde hayat seni olgun bir insan yapmış mı olacak, tecrübeli insan mı olacaksın. Herkesin hayatın boyunca yaşadığı bazı olumsuzluklar vardır elbette, bunu herkesin bilmesine gerek olmadığını düşünüyorum.

Herkes siyasetten anlıyor maşallah, bildiğine bilmediğine her şeye yorumu var. Araştırmadan öğrenmeden yalan haber yapan sitelerden bulduğu haber linklerini paylaşarak ülkeyi kurtarmanın derdine olanlarımızdan tutunda, siyaset uzmanı edasıyla her yorumu siyaset kokan ve kendi gibi düşünmeyenleri dışlayan hatta hain ilan eden tipler, en nefret ettiğim tiplerdir kendileri. Bırak siyaseti siyasetçiler yapsın, fikirleri hoşuna gider oy verirsin, hoşuna gitmez oy vermezsin bu kadar basit. Çevrenle tartışmaya girerek kendini yalnızlaştırdığın yanına kâr kalır. Siyasetçilerin hepsi gider ama sevdiğin insanlar seninle kalır, cenazene, düğününe o ölümüne savunduğun eşinin, dostunun bile uğruna kalbini kırmaktan çekinmediğin siyasetçiler gelmez. Aklımızı kullanalım diyorum

”Her gün kahve içip, kaliteli yaşıyorum, her gün bir kafedeyim”
”Haberim yokmuş gibi çek, kahvem önümde olsun”
Bu iki poz tipide aynıdır, fazla söze gerek yok, hepimizin sosyal medya hesapları var. Profiller bunlarla dolu yorumu size bırakıyorum.

İşte bu yüzden diyorum ki; Maskelerinizi çıkarın, yüzünüzü görelim

Açıklama metni

Bu yazıda kimseyi hizaya getirmek gibi bir gayem yoktur, sadece son zamanlarda abartılan ve haddinden fazla suyunu çıkaranlaradır sözüm. Bu yüzden facebook’a girmek istemiyorum hemen hemen herkesin profili bunlarla dolu, kimi yalan haber bulup paylaşıyor, kimi uöuyor kimi kaçıyor, kimi siyaset peşinde.

”Peki kardeşim onu paylaşma bunu paylaşma ne paylaşalım?” diyorsunuz ve haklısınız da. Kesinlikle paylaşım yapılmasın asla demiyorum ama paylaşım yaparken dozunu kaçırmamak en doğrusu olsa gerek. Mesela doğal güzellikleri paylaşabilirsiniz.

Güzel paylaşımlar dileklerimle, sağlıcakla kalın 🙂

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here