Tabi Künefe Ankara’ya has bir tatlı türü değil, fakat Hatay ve Gaziantep lezzetlerini Ankaralılarla buluşturan birçok lezzet noktaları var. Bunlardan birisi de Zeugma Künefe, Ankara’da bidiğim iki adet şubesi var Etlikve Balgat şubeleri. Ben size Etlik şubesindeki izlenimlerimi aktaracağım.

Reklamlar

Ankara farklı bölgelerden, farklı kültürlerden insanları barındıran metropol şehrimiz ve başkentimiz. Son yıllarda çeşitli kültürlere ait farklı damak tatlarını bulmanız artık mümkün.

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittiğim bir mekandan bahsedeceğim hatta daha çok ürettiği lezzetten bahsetmek istiyorum.

işini iyi yapan ve hakkıyla yapan kişi ve mekanları hep takdir etmişimdir. Özellikle yeme-içme hususunda seçici davranan biriyimdir. Kolay kolay her yer için övgüler sarfetmem.

Ankara Keçiören ilçesi sınırları içerisinde bulunan Etlik mahallesinde Fatih Sultan Mehmet Parkı karşısında öyle bir yer var ki, öyle bir künefe yapıyor tadına baktığınızda ” ben böyle bir künefe yemedim, bu zamana kadar ben künefe yememişim” diyebilirsiniz. Bu yazıyı yazmadan önce ben mi abartıyorum acaba diye düşündüm, çevremde bir kaç kişiye sordum onlarda aynı fikirde olduklarına göre gönül rahatlığı ile bu mekandan bahsedebilirim diye karar aldım.

Künefe yemeye gittiğinizde kalabalık olmasına rağmen rahat bir ortamla karşılaşıyorsunuz. Siparişinizi verdikten sonra önce masanıza bir kaç çeşit meyve tabağı, kuruyemiş tabağı, küçük bir tabakta toz antep fıstığı ve küçük sürahi ile süt getiriyorlar. Siparişiniz gelene kadar sohbet ederken ikram edilen meyveleri tadıyorsunuz çok geçmeden siparişiniz masanıza o güzel kokusuyla birlikte yaklaşıyor, küçük tabakta ikram edilen bol fıstığı künefenize bolca dökerek yemeye hazır hale getiriyorsunuz, çatalı daldırdıktan sonra yukarı kaldırmayı unutmayın peynirin akışını izlemek bile ayrı bir duygu, artık gerisi size kalmış😊

Tabi bu kadarla sınırlı değil bol ikramlı künefenizi bir güzel mideye indirdikten sonra hemen arkasından çayınız geliyor. Sonrası malum artık kalkıp hesap ödemeniz gerek, bu kadar çeşit ikram ve mükemmel künefenin fiyatı gözünüzü korkutmasın, fiyat bilgisi vermeyeceğim ama uçuk bir fiyatı yok.

Künefe hazır halde bulunmuyor, kendileri orada imal edip pişirip servis ediyorlar, usta ile görüştüğümde künefenin peynirini özel olarak getirtiyoruz diyor. Hafta sonları giderseniz sıra bekleyebilirsiniz, girişteki görevliye isminizi yazdırmanız gerekiyor.

Tabi o kadar övdük gördüğümüz eksikleri de yazalım;

ilk gittiğimde sunum gayet güzeldi, ikinci defa gittiğimde eski sunumu pek göremedim. Meyveler hafiften tazeliğini yitirmek üzereydi, daha taze gelse iyiydi. Bir de tek kişilik künefenin peyniri biraz daha fazla olsa iyi olur😊

Afiyet Olsun…..

Künefenin konumu 😊

Meşhur Ankara Künefesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here