Bir ara evlilik programlarına kafayı takmıştık ( aman yayınlanmasın, aman yasaklansın, vay ahlağımız bozuluyor gibi..) ülkece, fakat reyting sıralamalarında yine üst sıralarda çıkıyorlardı. Peki neden mi? hem tepki gösteriyoruz yayınlanmasın diye, hemde göz ucuyla merak ekip izliyoruz.

Reklamlar

Bir Tv programı izlemiştim ismini hatırlamıyorum, o programda bir psikolog şunları söyledi ” Evlilik programlarının veya bu formatta programların yasaklanması bir şeyi değiştirmez eğer hakikaten bu programlara karşıysanız izlemezsiniz, hep tepki gösteriyoruz fakat reyting sıralamalarında üst sıradalar. Bu programlar ahlaksız bir programsa, eğer gerçekten siz ahlâklı biriyseniz ahlâğınız bozulmaz, izlemezseniz o programların izleme oranları düşer ve yayınlanmaz” demişti.

Milyonlarca şikayet gitti evlilik programları için veya diğer programlar için fakat uzun uğraşlar sonucu kaldırıldı. Ama yerine farklı formatta yenileri eklendi.

Son günlerde popüler olan Papağan işkencesi ile gündemde kalmayı başaran taze fenomenimiz var. Katıldığı veya sunduğu artık her neyse hiç bir programını izlemedim, youtube’dan bir kaç videosunu izledim, papağana işkence yapılırken çekilmiş videosunu izledim, izlenim ve düşüncelerim bu konuda hiçte iyi gelişmedi. Adamın bir kere psikolojisi bozuk acilen bir psikologa müracaat etmesi lazım

Savunmasız bir hayvana sırf heves ve istekleri uğruna işkence yapan zihniyeti kınıyorum. Esas suçlu bizleriz neden mi? Yukarıda bahsettiğim psikologun dediği gibi izlemeyin, bu tip insanlıktan yoksun tipleri başınıza taç etmeyin, Master Şef Murat mış bize ne faydası var, topluma ne faydası var. Tepemize çıkardığımız bu faydasız tipler gördüğünüz, izlediğiniz gibi sırf gündemde kalmak uğruna savunmasız bir canlıyı kurban ediyor. Belki bir başka denge sorunu yaşayan kişiliksiz çıkacak bir insana işkence edecek veya ne bileyim bir köpeğe, bir kediye yada farklı şaklabanlıklar yapacak.

Kesinlikle bunları izlemek zorunda değilsiniz, izlemeyin ailenize ve çevrenize de izlettirmeyin. Bu gereksiz tiplemeleri görmek mecburiyetinde değiliz.

Sadece bu hadise için söylemiyorum buna benzer ne kadar gereksiz ve faydasız program varsa, bu programlar reyting sıralamalarında üst sıralarda yer alıyorsa bütün bunları sebebi bizleriz. Kimse bize zorla izlettirmiyor, demekki izleme dürtüsü bizi rahat bırakmamaya yeminli ki bu progamlar halen gündemde. Tiktok ile ilgili yazımı okuduysanız orada bahsettim, sırf gündemde kalabilmek için, sırf meşhur olmak için bu tip insanlar biz müsade ettiğimiz sürece hep hayatımızda olacak.

Yazımı okuyanlara tavsiyem Gazeteci Banu AVAR’ın youtube üzerinde bir videosu var, buraya ekliyorum ve mutlaka izleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here