Bir önceki yazım da sosyal medyada paylaşılan, gerçeklik değeri olmayan bazı durumlardan bahsetmiştim. Benzer bir durum ise son zamanların yeni akımı olarak nitelenen Tik Tok uygulaması. Başlık ise TikTok Rezalet Akımı, evet rezalet akımı çünkü her yanından rezalet akıyor.

Reklamlar

İlk başlarda hayatımıza musical.ly olarak giren bu uygulama daha sonra Tik Tok olarak devam etti. Peki nedir bu TikTok ? Bana göre hiç bir açıklaması ve anlamı yok sadece bir telefon uygulaması, ama meselenin gerçek yüzü uygulamayı telefonunuza indirip kullanmaya başladıktan sonra görünüyor.
Eğer telefonunuzda TikTok uygulaması yoksa özellikle youtube video izleme platformunda sık sık bu uygulamanın reklamlarına maruz kalırsınız. Google algoritması telefonunuzda TikTok uygulaması olmadığını bildiği için size sürekli bu uygulamanın reklamlarını karşınıza çıkarıyor.

Her neyse meselenin teknik tarafını çok önemli değil.

Mutlaka tiktok videosu görmüşsünüzdür hemen hemen herkes video çekip yayınlıyor, genç, yaşlı, anne, baba, ebe, dede demeden herkes bu tiktokta amacınız ne?? Şöhret olmak mı?? Anlamıyorum ama, hadi gençleri anladım diyelim, size ne oluyor 50-60 yaşındaki büyüklerimiz bu yaştan sonra şöhret olsan ne yapacaksın.
60 yaşındaki dayı yerlere yatıp yuvarlanıyor, saçma salak dans hareketleri, saçma sapan montajlara playback oluyor, yakışık alıyor mu bu haller. Hele o 50-60 yaşında ki kilolu koca göbekli teyzeler, göbek atıp yerlerde yatınca size saygı duyup elinizi öpmemizi mi bekliyorsunuz? saygı, itibar mı kazanmak istiyorsunuz? en çokta size anlam veremiyorum. Nasıl bir insanlıktır, koskoca 60 yaşındaki adam makyaj yapıyor, başörtüsü takıyor, kılıktan kılığa giriyor, hiç mi eşiniz dostunuz, akrabanız, çevreniz yok, utanmıyormusunuz???

Çekilen videoları izlediğinizde ne aile mahremiyetinin kaldığını, ne de şöhret uğruna ailede saygının kaldığını göreceksiniz.

Tiktok’a rezalet videolar hazırlamak için hem vaktinizi hem paranızı kaybediyorsunuz. Harcadığınız zaman süresince kitap okuyabilirsiniz, ailenizle vakit geçirebilir, çocuğunuza zaman ayırabilirsiniz, daha faydalı işler yapabilirsiniz. Bir satır dahi faydalı bir içerik okusanız bir nebze olsun topluma faydanız olur, ama bu şekilde kendinize bile faydanız olmaz.

Hele ki gelecek nesil diye adlandırdığımız 15-25 yaş grubu gençler(hepsi değil). Sorsanız çarpım tablosunu bilmez, ülkemiz kaç bölgeden oluşur onu bilmez, Cumhuriyet kaç yılında kuruldu onu bilmez, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tarihteki önemini bilmez, fakat tiktok ve sosyal medya profesörüdür. Böyle saçma sapan akımlara kapılıp gidersek ilerleyen 10-15 yıl içerisinde Türkiye’de kültürlü ve okumuş ve bilgili nufüsun azalacağını tahmin ediyorum.

Sosyal medyanın iyi yanları da var neden o yönde kullanmak yerine böyle saçma sapan uygulamalar kullanmayı tercih edersiniz ki, toplum içerisinde itibarı olan, saygı duyan ve duyulan bireyler olmayı tercih edebilirsiniz mesela, çeşitli şebeklikler yaparak ne kendinize nede topluma faydanız olur.

#tiktok uygulaması yasaklansın demiyorum, yasaklar çözüm değildir. Artık gerçekleri görün ve bu her tarafından rezillik akan bu uygulamaya bir son verin diyorum. İlla bu uygulamayı indirip rezalet videolar çekmek zorunda değilsiniz. Lütfen aklınızı başınıza devşirin.

5 YORUMLAR

  1. Ben de videoları gülerek değil, maalasef üzülerek izliyorum. Çok doğru yere değinmişsin. Sosyal Medya’yı doğru yerde ve doğru sürede kullanmak çok önemli. Ülke olarak bu konuda kendimizi geliştirmeliyiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here